amerika vatandaşlık

Kimlikle Gidebileceğiniz Ülkeler

Kimlikle Gidebileceğiniz Ülkeler

Tatil masrafını azaltmak isterken farklı yerler görmek isteyenler için kimlikle gidebileceğiniz ülkeler iyi bir seçim olabilir. Yurt dışı seyahati yaparken aynı zamanda pasaport ve vize ücreti olmadan rahatlıkla gezebilirsiniz. Tatil severler tarafından çok merak edilen bu ülkeler pasaportsuz olarak ülkemizden ziyaretçileri ağırlıyorlar. Aynı zamanda vize almak da gerekmeyip herhangi ekstra bir ücret ödemek gerekmiyor. Ülkemizde bir şehre seyahat eder gibi kimliğiniz ile giriş yapabiliyorsunuz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna, Gürcistan, Moldova ve Azerbaycan 2022 yılında sadece kimlikle gidilebilen ülkeleri oluşturuyor. Başka kültürleri tanıma fırsatı pasaport ve vizesiz olarak bu ülkeler tarafından sunuluyor. Girne’nin muhteşem denizi, Moldova’nın tarihi yapıları tatil için en ideal seçeneklerin bazılarını oluşturuyor. Ülkelere göre değişmekte olan kimlikle seyahat koşulları bulunabilmektedir. Bu nedenle gitmeden önce ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olmak gerekir.

Pasaportsuz Nasıl Yurtdışına Çıkılır?

Pasaport almadan sadece kimlik ile yurt dışı seyahati yapmak mümkün. Fakat bunun için ülkelerin istediği kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Çıkış için öncelikle yurt dışı çıkış formu doldurulması gerekiyor. Ardından yurt dışına çıkış için gerekli olan harç bedelinin yatırılması gerekiyor. Pasaportsuz yurt dışına nasıl çıkılır bakılacak olursa mutlaka giriş belgesinin bulundurulması gerekiyor. Yurt dışına çıkışınız için verilecek giriş belgesini gidiş ve dönüş süresince saklamanız gerekiyor. Ülkeler giriş ve çıkış esnasında sizden bu belgeyi isteyeceği için mutlaka bulundurmanız gerekiyor. Uçakla seyahat esnasında bakılacak olması sebebiyle özellikle bu anda hazır bulundurulması büyük önem taşıyor. Pasaportsuz gidilen ülkeler aynı zamanda vizesiz gidilen ülkeler arasında bulunuyor. Fakat vizesiz gidilen ülkelerin sayısı pasaportsuz gidilenlerden daha fazla olarak karşımıza çıkıyor.

2022 Kimlikle Gidilen Ülkeler

  • Ukrayna kimlikle gidebileceğiniz ülkelerden birisi olarak genellikle sıklıkla tercih ediliyor. Uygun fiyatlı bir seyahat imkanı sunan ülke 180 gün içinde 90 gün olmak üzere kimlikle bulunma imkanı sunuyor. Yeni tipte çipli ve biyometrik fotoğraflı bir kimlik kartın bulunması gerekiyor. Seyahatinizin 180 günü aşacak olması durumunda ise vize ve pasaport almanız gerekmektedir.
  • KKTC ise bir diğer kimlikle gidilen ülke olup yeni tip kimlik kartı istenmektedir. Ülkeye giriş belgesi verilecek olup bu belgeyi kaybetmemeniz büyük önem taşıyor. Girne, Magosa ve Lefkosa her yıl ülkemizden kimlik ile birçok ziyaretçi ağırlıyor.
  • Gürcistan bir diğer ülke olup 1 yıla dek pasaport ve vize istememektedir. Yeni tipte çipli bir kimlik kartı ülkeye giriş için yeterlidir. Batum ve Tiflis burada görülmesi gereken en önemli turistik merkezlerin başında gelmektedir.
  • Moldova, 90 gün süresince vize ve pasaport istemeyen ülkelerden birisidir. Almış olduğunuz yeni tip kimlik kartınız ile rahatça seyahat edebilirsiniz.
  • Son olarak Azerbaycan da 90 gün olmak üzere 2022 kimlikle gidilen ülkeler arasında yerini almaktadır.