amerika vatandaşlık

green card

Globalleşen dünyada insanlar farklı ülkeleri görmek istiyor. Her yaştan kişi eğitim, turizm, sağlık sebebiyle yurt dışına çıkmak istiyor. Yurt dışına kalıcı çıkmanın en etkili yollarından birisi ise Green Card olarak bilinir.

Green Card İçeriği

Amerika fırsatlar ülkesi olarak bilinir. Dünya’nın dört bir yanındaki insanlar çeşitli sebeplerle Amerika’yı görme fırsatı arar. Bu fırsatı değerlendirebilmek için Green Card kullanılabilir. Amerikan hükümeti tarafından verilen ve Amerika’da oturma iznini içeren karta Green Card adı veriliyor. Bu kart sayesinde Amerika vatandaşlarının yararlandığı pek çok haktan yararlanılabilir.

Green Card Şartları Nelerdir?

Green Card alabilmek için gereken bazı koşullar vardır. Bu koşulların sağlanmaması durumunda başvuru yapılamaz. Bu şartlardan en temel olanı 18 yaşını tamamlamış olmaktır. 18 yaşın altındaki bireyler Green Card başvurusu yapamaz. Bir diğer şart ise başvuru yapacak adayın en az lise mezunu olmasıdır. Bazı kişiler Green Card için İngilizce bilmenin de bir şart olduğunu düşünür. Ancak İngilizce bilmek Green Card şartları arasında yer almıyor.

Gerekli şartları taşıyan kişiler gayet kolay bir şekilde başvuru yapabiliyor.


Green Card’a Başvurun

green card

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvuru yapacak olanların ilk olarak şartları yerine getirmesi gerekir. Şartları sağlayan bireyler resmi kuruma gitmeden, online şekilde başvuru yapabiliyor. Online başvuru yapabilmek için Green Card resmi internet sitesine girmek gerekir. Başvuru sitesi İngilizce olarak hizmet verir. Bunun için kişilerin metinleri doğru okuyup anlaması gerekiyor. Yapılan başvurularda fotoğraf da isteniyor. Kişiler fotoğraflarını bire bir ölçülü şekilde sisteme yüklemelidir.

Başvuru için bir form doldurulur. Bu form doldurulduktan sonra kişilere konfirmasyon numarası verilir. Bu numara sayesinde süreç takip edilebiliyor.

green card
green card

Green Card Başvurusu Ücretli Midir?

Green Card’a başvuracak kişilerin merak ettiği sorular arasında başvuru ücreti yer alır. Adaylar başvuru ücreti ödemez. Çünkü Green Card başvurusu ücretsizdir. Ancak kişiler başvuruda yetersiz kalabilir. Bu durumda aracı firmalardan başvuru yapılması istenebiliyor. Aracı firmalardan başvuru yapılmasının istenmesi üzerine kişiler aracı kuruma belirli bir ödeme yapabilir.

Green Card başvurusu için ücret ödenmese de çekilişten sonra kazanılması durumunda bazı kalemler için ücret ödenebiliyor. Ödenecek ücret standart değildir.. İhtiyaca göre değişiklik gösterebiliyor.

Green Card En Çok Kimlere Çıkar?

Green Card kazananları kura ile belirlenir. Kura, bilgisayar ortamında olduğu için hiç kimse kuraya karışamıyor. Kurada şans önemli bir etkendir. Green Card almayı hak eden ve şanslı olan kişilere çekilişi kazanabilir. Green Card çekilişinde toplamda 110 bin aday vardır. 110 bin adaydan 55 bin aday Green Card almaya hak kazanır. Kazananlar rastgele belirleniyor.

Kazananlar rastgele belirlendiği için en çok kime Green Card çıkacağını bilmek oldukça güçtür.

Green Card Ne Kadar Geçerlidir?

Green Card çekilişine katılacak olan kişiler, kartın geçerlilik süresini merak ediyor. Kartın belli bir süresi vardır. Bu süre dolduğu andan itibaren otomatik olarak geçerliliğini yitirir. Kartın geçerlilik süresi 5 yıl olarak açıklanır. 5 yıl içerisinde kişiler sorunsuz bir şekilde Amerika’da çalışabilir, oturma hakkına sahiptir. 5 yıllık süreç bittikten sonra kişilerin Amerikan vatandaşlığı şansı olabilir. Kişiler bu durumlarda isterlerse ve şartları oluşturursa Amerika vatandaşı olabilirler.

Green Card kazanan kişilerin Türk vatandaşlığı düşmez. Kişiler bu süreçte Türk vatandaşlığına da devam eder.

Green Card Çekilişi Ne Zaman?

Green Card çekilişi her yıl yapılır. Çekilişten önce başvurular alınır. Başvurular her yılın ekim ayında yapılıyor. Ekim ayında başlayan başvuru süresi kasım ayının ilk haftası ise sona erer. Bu sürenin kaçırılması durumunda kişiler başvuru yapamaz. Başvuru yapılabilmesi için 1 yıllık sürenin dolması ve yeniden başvuruların açılması gerekir.

Green Card başvuruları 2021 yılında 6 ekim- 9 kasım tarihleri arasında yapıldı. Başvuru sonuçlarının netleşeceği yani çekilişin yapılacağı tarih ise 7 Mayıs günü yapılacak. Çekiliş sonuçları Türkiye saati ile 19.00 ‘da duyurulacak. Çekilişi kazanan kişilerin gerekli işlemleri ivedi bir şekilde yapıp kartına sahip olması gerekiyor.

Yeni Başvurular 2022 Ekim’in ilk haftası başlayıp Kasım’ın ilk haftası sona erecektir. Sizde hemen ön başvuru oluşturmak için https://www.amerikavatandaslik.com/green-card-basvuru/ sayfasını ziyaret edin.